Поширення інформації серед освітян та громадськості щодо Конвенції ООН про права людей з інвалідністю, зокрема, Статті 24 «Освіта», шляхом проведення фокус-груп з різними цільовими групами
Поширення інформації серед освітян та громадськості щодо Конвенції ООН про права людей з інвалідністю, зокрема, Статті 24 «Освіта», шляхом проведення фокус-груп з різними цільовими групами: педагогами інклюзивних навчальних закладів (початкова ланка), батьками дітей з особливими освітніми потребами, іншими батьками (які мають дітей молодшого шкільного віку), учнями початкової школи (однолітками яких є діти з особливими освітніми потребами, і навчаються в цій же школі), представниками громадських організацій та представниками управлінської ланки (керівники закладів освіти, представники ПМПК, представники управлінь освітою).
В рамках проекту заплановано проведення фокус-груп для кожної категорії учасників у Вінницькій, Львівській, Луганській та Одеській областях. За результатами фокус-груп буде написаний звіт, який буде представлено на підсумковому Круглому столі у м. Києві (червень, 2016р.).
Основні результати звіту будуть покладені в основу альтернативного звіту для Комітету ООН з питань людей з інвалідністю та будуть представлені Міністерству освіти і науки України для їх використання при написанні державного звіту щодо реалізації Конвенції ООН з питань людей з інвалідністю, зокрема статті 24 «Освіта». Результати звіту також будуть доступні усім учасникам проекту.
Проектом планується реалізація наступних заходів:
- Проведення фокус груп для інформування широкої громадськості про рекомендації ООН щодо виконання Конвенції ООН та збору оновлених даних для подальшого їх використання при написанні альтернативного звіту. Проведення регіональних фокус-груп у Вінниці, Львові, Сєвєродонецьку, Одесі, Києві (повний цикл у березні, початок квітня 2016 р.).
- Узагальнення отриманих даних квітень-травень 2016 року та їх представлення 14 червня 2016 року під час підсумкового Круглого столу - захід проходитиме спільно із Міністерством освіти і науки України.
- Розроблення рекомендацій до Національного плану дій з виконання Конвенції ООН про права людей з інвалідністю (квітень – травень, доопрацювання після круглого столу у червні 2016).
- Підготовка матеріалів для альтернативного звіту.
КРИТЕРІЇ ДЛЯ ВІДБОРУ УЧАСНИКІВ ФОКУС-ГРУП
- Фокус-група
Діти (10-12 осіб): учні 2-4 класу
- діти, чиї батьки/опікуни надали свою згоду
- хлопчики і дівчатка
- діти з особливими освітніми потребами та інші діти
- діти різного віку (початкова ланка)
- діти, які не бояться говорити
- Фокус-група
Педагоги (10-12 осіб): вчителі початкових класів, психолог, соціальний педагог, та інші вчителі, які працюють з учнями початкової школи: вчитель фізичної культури, вчитель праці, малювання, англійської мови та інші
- вчителі, зацікавлені в обговоренні питань інвалідності/інклюзії
- вчителі, які підтримують інклюзивну освіту, а також ті, хто її не підтримує
- вчителі з досвідом роботи з дітьми з особливими освітніми потребами в умовах загальноосвітнього закладу (які пройшли підготовку), і без такого досвіду/підготовки
- чоловіки та жінки
- вчителі різних рівнів/ з різних класів/предметів тощо
- вчителі різного віку або з різним стажем роботи
- Фокус-група
Батьки (10-12 осіб)
- матері та татусі
- інші опікуни (наприклад, бабусі і дідусі, які доглядають за дітьми, чиї батьки відсутні / померлі)
- батьки дітей з особливими потребами, а також батьки інших дітей
- батьки з досвідом роботи у групах (наприклад, батьківському комітеті), просування інтересів дітей, та без нього
- Фокус-група
Управлінська ланка 10-12 осіб (представники управлінь освітою, керівники закладів освіти, представники психолого-медико-педагогічної консультації)
- керівники, зацікавлені в обговоренні питань інвалідності/інклюзії
- чоловіки та жінки
- різного віку або з різним стажем
- Фокус-група
Громадські організації 10-12 осіб, що опікуються питаннями осіб з інвалідністю, або освітніми питаннями
- чоловіки та жінки
- різного віку, з різним досвідом роботи у громадському секторі
Прогрес на шляху до виконання в Україні статей 7, 8, 24 Конвенції ООН про права осіб з інвалідністю
Ратифікувавши в грудні 2009 року Конвенцію ООН про права осіб з інвалідністю (далі - «КПОІ»), Україна взяла на себе зобов'язання щодо її виконання, у тому числі шляхом розвитку інклюзивної освіти. Уряд України регулярно звітує про виконання КПОІ в Комітет ООН з прав осіб з інвалідністю, а організації громадянського суспільства здійснюють підготовку альтернативного звіту.
Всеукраїнський фонд «Крок за кроком» активно відстоює права дітей з інвалідністю, у тому числі їхнє право на освіту. У 2016 році Фонд провів дослідження щодо стану виконання КПОІ із залученням ключових зацікавлених сторін. Зокрема, метою дослідження було вивчити ситуацію з виконанням статей 7, 8 та 24.
Дослідження здійснювалося за підтримки Програми «Раннє дитинство» Фундацій Відкритого Суспільства та проводилося у п'яти регіонах України: Київ, Львів і Львівська область, Одеса і Одеська область, Сєвєродонецьк і Луганська область, Вінниця і Вінницька область. Для надання технічної допомоги у проведенні дослідження була запрошена Організація EENET (Enabling Education Network).
Новини проекту:
Навчально-практичний семінар з питань підготовки модераторів для проведення фокус-груп